dekorasyon

Ne Çok, Ne Az; LAGOM Artık Hayatımızda

2d0710821657421bc20be36a3dca8964 (1).jpg

Fotoğraf;http://cocolapinedesign.com/2015/10/13/playful-white-home/

Lagom aslında ne bir dekorasyon trendi ne bir moda terimi, Lagom aslında bir hayat tarzı. İsveçce bir şeylerin doğru dengelenmesi anlamına gelen kelime içerisinde bir çok kavramı da barındırıyor. Ama ben bu postumda biraz daha dekoratif anlamda işlemeye çalışağım. İşte bu akımın en önemli özellikleri;

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAŞAM ALANI

Doğal kaynakların tüm dünya üzerinde kontrolsüzce tüketilmeye devam edilmesi, aslında hepimizi biraz daha sürdürülebilir yaşamaya itiyor. Sürdürülebilirlik artık tüm dünyanın ortak gündemi haline geliyor neredeyse. Bu akımda da sürdürülebilir parçalar büyük bir yer kaplıyor.

Sürdürülebilir ev eşyaları için genellikle uçuk fiyatlar istenebilir; ancak biraz araştırma ve biraz efor harcayarak hem doğaya saygılı, hem de uzun süre kullanabileceğiz iyi parçalar elde edebilirsiniz.

Bu akımda bir diğer önemli konu ise uzun süre kullanılabilecek eşyalar bulmak. Tüketmeye ve bir şeyler çabucak sıkılma o kadar çok alıştık ki aslında daha uzun yıllar kullanabileceğimiz, belki biraz modifiye ederek aslında istediğimiz tasarıma kavuşturabileceğimiz bir çok eşyamızı malesef atıyoruz. Biraz bunların farkında olarak alışverişlerimizi yapmalı ve birazda kendimize bir şeyler almadan önce buna gerçekten ihtiyacım var mı diye sormamız gerekiyor.

 

c3cd212c9ec0dd8a02f5690df9b5d963.jpg

Fotoğraf; anthropologie.com

DENGELİ BİR GÖRÜNÜM

Bu akımda evimizde, ya da iş yerimizde kullandığımız hiç bir parçanın bir diğerinden rol çalmaması gerekiyor, yine de alanlarda bir star parça olması bence gerçekten çok önemli oluyor. Bunu Lagom’a uyarlamak istersek de bu star parçanın renginin, tarzının konseptin çok da dışında olmadan belki malzemesiyle, belki tasarımıyla biraz fark yaratması önemli olabilir.

aa456dafb6a89076000faf67cf51dc01.jpg

Fotoğraf; pinterest.com

SAKİN VE DİNGİN RENKLERİN KULLANIMI

Bu sıralar zaten hem kıyafetlerimizde hem de evlerimizde daha pastel tonlar kullanmak çok moda. Bu Lagom için de geçerli. Alana girildiğinde gözü yormayacak ya da gözün takılıp kalmayacağı renkler hem farklılık yaratacak hem de bizi yormayacak.

Mesela pastel renkli duvarların bitkilerle kombinasyonu ya da doğal taşlı eşyalar ile kombinasyonu gerçekten çok hoş duruyor.

d1e0b72d1ba99bc2fc0dc992cb060deb (1).jpg

KALIN HALILAR,BATTANİYELER,PERDELER

Bu konu başlığı da aslında çevreye duyarlı olmak, biraz daha sürdürülebilir bir hayat sürmek için önemli. Başlık okunduğunda aslında biraz manasız gelse de genel olarak , kalın halılar, kalın perdeler bir anlamda ısı izolasyonuna da yardımcı olacağından kullanılan ısınma şekline de çok faydalı oluyor. Böylelikle doğal kaynaklar daha az kullanılmış, daha az enerji harcanmış oluyor.

Bu halılar, battaniyeler, perdeler ise mekanda algıyı tamamen değiştirebilecek bir etkiye sahip oluyor. Aslında küçük gibi görünen ögeler böylelikle mekanın tasarımında ben de buradayım diyebiliyor.

a6895577a41f97879dc4cb929be3613f.jpg

Fotoğraf; pinterest.com

KARIŞIKLIKLARDAN KURTULMUŞ, YALIN BİR ALAN

Bende bu aralar kesinlikle takıntı haline gelmiş durumdur bu. Günlük hayatımızda o kadar çok karmaşa ile, sıkıntı ile uğraşıyoruz ki eve geldiğimde ortalıkta fazla hiç bir şey görmek istemiyorum. Etrafta çok fazla eşyanın olmaması bence kesinlikle yaşam kalitesini arttıran bir olay. Tabi bunu yapmak kolay değil farkında olmadan evimizde, çevremizde o kadar çok şey biriktiriyoruz ki bunlardan kurtulmaya karar vermek bile ciddi bir zaman ve emek gerektiriyor. Ben bir kere bunu yaptım ve inanın hayatımda çok şey değişti. En son düzenleyebildiği giyinme odamda yepyeni bir sistem denedim ve bir buçuk aydır her gün savaş alanına dönmesine alıştığım giyinme odamın asla dağılmadığını söyleyebilirim. Bu yöntemin adı Konmari, belki bu konuyu bir başka postta daha detaylı bir şekilde konuşabiliriz.

7b2b52b981c4dafbf845e19e62198879.jpg

BİRAZ RENK KATACAK NESNELER

Bu akimda aslinda evinizi ya da is yerinizi ya da kiyafetinizi minimal bir hareketle iddiali bir hale getirebilirsiniz. Ornegin düz ve pastel tonlardaki bir duvara renkli küçük objeler ile hareketlendirmek mekandaki algiyi da bir anda degistirecektir. Ya da gayet minimal ve dengeli dekore edilmis bir alanda kullanilacak renkli bir hali alanin atmosferinde önemli bir detay olarak yerini alacaktir.56ced78962b6ed747990dcaf40e53a1e.jpg

BOL YEŞİLLİK

Ortaya bir salata söylemiyoruz tabi ki 🙂 Madem ki konumuz Lagom, madem bu akim ekolojik degerleri gözetiyor alanlarda bitkileri kullanmamak olmaz. Bana göre mekanda kullanilan bitkiler orayi daha sicak hisssttiriyor, kendimizi daha rahat ve daha dingin hissetmemize yol açiyor. Tabi bitkilere bakmak cok ayri bir olay, ne de olsa onlarin da birer canli oldugunu unutmamak, yasam döngüsündeki yerlerini riske atmamak için bakimlarini çok dikkatli yapmak, özen göstermek gerekiyor.

67e8ee16db457e1dd85320a7130d35f9.jpg

Fotoğraf; http://www.myrareplant.com 

Buraya kadar okudugunuz için çok tesekkür ederim, daha sonraki yazilarda görüsmek üzere. Sevgilerimle,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s