OKUNANLAR/İZLENENLER

Ocak’17 Okunanlar

Ben kesinlikle okumadan duramıyorum. Bir yere giderken ya elimde ya çantamda mutlaka bir kitap olacak. Her boş anımda mutlaka bir iki sayfa bile olsa okumaya gayret ediyorum. Hal böyle olunca da sizinle okuduğum kitapları da paylaşmak istedim. Ocak ayı boyunca okuduğum kitaplar;

Çavdar Tarlasında Çocuklar

0000000058117-1.jpg

‘Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra..’

Açıkça söylemek gerekirse ben bu kitabın kapağına bayılıyorum.Kitaba gelince ben gerçekten bir çırpıda okuyup bitirdim. Holden Caulfield’in kendi dilinden bir kaç gün içerisinde yaşadığı olayları anlatıyor bana o kadar samimi geldi ki bazen kahkahalarla gülerken bazen de gerçekten içimde bir burukluk hissettim.Aslında ergenlik çağında bir çocuğun düşüncelerindeki masumluk ve çevresindeki insanlarda da o masumluğu arayışını okuyoruz bu kitapta.

Bu kitap ile ilgili aslında kötü yorumlar da duymama rağmen gerçekten çok beğendim ve bir yandan hızlı hızlı okurken bir yandan da bitmesini hiç istemedim.

Erken Kaybedenler

 

0000000301507-1.jpg

‘Unutmanın acısı, ayrılığın acısından farklı. ayrılık hüzne yakın, unutmak kasvete. yani birini er geç unutmaya mahkum olduğunu bilmenin kasvetinden bahsediyorum. birini yavaş yavaş unuttuğunun bilincine vardığın anların sıkıntısından bahsediyorum. o kişinin parça parça silinip alakasız hatıraların arasına karışmasından bahsediyorum. belki de neden bahsettiğimi bilmiyorum, sadece üzülüyorum, vasıfsız keder.’

Aslında tamamen denk geldi Çavdar Tarlasında Çocuklar ve  Erken Kaybedenleri arka arkaya okudum ve gerçekten dil olarak inanılmaz benzettim. Her iki kitapta da erkek çocuklarının ağzından anlatılan hikaye ve hikayeler var.

Erken Kaybedenler’e gelmek gerekirse bence keyifle okuyup bitirilebilecek, okurken aralarda sesli sesli güldüğünüzü farkedeceğiniz bir kitap. Dediğim gibi iki kitabı şans eseri arka arkaya okumam aslında kitaba objektif yaklaşmamı engelledi. Üstteki alıntıda kitapta benim en beğendiğim ‘Anneannemin Son Ölümü’ hikayesinden.

Masal Terapi

0000000637201-1.jpg

‘Dünya içimizde taşıdığımız korkularımızın aynasıdır.’

Bu kitapta aslında üzerinde de tavsiye edildiği gibi her an tekrar tekrar okunabilir. Aklıma her geldiğinde açıp bir hikaye okuyorum ve bazı zamanlarda yaşadığım duygusal karmaşayla alakalı inanılmaz şeyler denk geliyor. Aslında hep düşündüğümüz ya da düşünmeyi ihmal ettiğimiz şeyleri yeniden karşıma çıkardı bu kitap. Birbirinden bağımsız hikayeler , dersler anlatıyor. Ben çok keyifle okuyorum ofiste de masamın üzerinde duruyor, arada yemek yerken açıp bir hikaye okuyorum, Eğer siz de hikayelerin sizi iyileştirebileceğine inanıyorsanız, size de bu kitabı tavsiye ediyorum. Alıntı kitabın Ziyaretçi isimli hikayesinden.

Mutluluk Dediğimiz Şey

0000000671404-1.jpg

‘Tarih eski hataları tekrarlayan yeni insanlardan ibarettir.’

Bu kitap hep çantamda, masamın üzerinde hep bu kitap durdu ben de ara ara açıp okudum, içerisinde beni hayrete düşüren şeyler de oldu açıkçası. Bu kitap Freud’un tüm eserleri içerisinden seçilmiş alıntılardan oluşuyor.

OZ

0000000698708-1.jpg

Kitabın başındaki teşekkür kısmında çok tatlı bir sürpriz ile karşılanıyoruz aslında kitabın yazarı Adam Fawer bizlere teşekkür ediyor. Bu kitabı yazmaya Olasılıksız ve Empati’nin Türkiye’de gördüğü büyük ilgi dolayısıyla ve bir türk dostunun, Kemal Egemen İpek’in kendisini ikna etmesiyle yazmaya başlamış.

Bu kitaptaki benim için ikinci büyük sürpriz ise benim çocukluğumun filmi olan Oz Büyücüsü’nde ki ana kahraman Dorothy üzerinden hikayenin anlatılması. Açıkçası kitaba başlamadan ne yorumları okudum ne de bir ufak araştırma yaptım. Online aldığım kitaplar ile birlikte hediye olarak gönderilmişti. Kitaba başladığımda da ilk sayfalarda öyle şiddet içerikli ve kanlı bir kitaba başlamıştımki ne OZ ismi bir şey ifade etti ne de Dorothy’nin benim bildiğim Dorothy olduğunu anladım. Oz Büyücüsü’nün bildiğimiz en kanlı versiyonu olabilir. Açıkça söylemek gerekirse ben kitabı bayılarak okumadım. Kitabın teşekkür kısmından mı etkilendim bilemiyorum ama Kemal Egemen İpek baskılarıyla yazıldığını ima ettiği bir kitap gibi geldi bana.

Benim bu ya okuduğum kitaplar ve bu kitaplar hakkındaki düşüncelerim bu şekildeydi, umarım keyifle okumuşsunuzdur. Sizlerinde bana tavsiye edebileceğiniz kitapları mutlaka bekliyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s